wordpress themes.

Просмотры: 275

Матдопомога від роботодавця: порядок надання та оподаткування

Питання щодо виплати й оподаткування матеріальної допомоги традиційно цікавлять як роботодавців, так і працівників. Зустрічаються різні її види, кожен із яких має свої особливості. Важливо їх добре знати, щоб мати можливість правильно відобразити цей вид виплат в обліку, обкласти ПДФО та нарахувати ЄСВ. У цьому матеріалі фахівці Богдухівської ОДПІ допоможуть вам розібратись з особливостями надання деяких видів матеріальної допомоги роботодавцем своїм працівникам.

Матеріальна допомога, яку підприємство виплачує своїм працівникам, може мати характер:

– систематичний — надається всім або більшості працівників;

– разовий — надається окремим працівникам у зв’язку з певними обставинами.

Згадані види матеріальної допомоги можна умовно кваліфікувати, відповідно, як «зарплатного» та «не зарплатного» характеру.

Особливості документування, обліку й оподаткування для цих двох видів допомоги суттєво різняться, тому розглянемо їх окремо. Зосередимо увагу на матдопомозі, яку надають у грошовій формі.

1. «Зарплатна» матдопомога

Її виплата передбачається законодавчими актами чи колективним договором підприємства (чи іншим аналогічним документом), і надається всім або більшості працівників. Тобто, вона має систематичний характер.

Відповідно до п. 2.3.3 п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. №5, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім працівникам або більшості (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п. 3.31 цієї Інструкції), належить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Матдопомога надається на підставі наказу керівника підприємства, у якому зазначають подію, пов’язану з її наданням, посилаються на норму колективного договору (чи іншого документа) і дають припис бухгалтерії нарахувати матдопомогу певним працівникам у конкретних розмірах.

Матеріальна допомога у складі заробітної плати:

– обкладається ПДФО за ставками 15 (17) %;

– при визначенні бази оподаткування зменшується на суму ЄСВ у частині утримань та на суму податкової соціальної пільги (за її наявності);

– ураховується при визначенні права на ПСП.

У Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) її відображають з ознакою доходу «101».

2. Допомога «не зарплатна».

Така допомога надається працівнику в разі виникнення в нього певних життєвих обставин (наприклад, лікування, оздоровлення тощо). Така виплата для підприємства є незапланованою та непередбачуваною, тобто раптовою, разовою.

Працівникам її надають за наказом керівника, виданого на підставі заяви працівника, і вказують обставини, що є причиною для її надання, а також розмір матдопомоги.

Відповідно до п. 3.31 Інструкції №5, матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, на поховання тощо, не належить до фонду оплати праці.

Керуючись пп. 170.7.3 ПКУ, таку матдопомогу можна кваліфікувати як нецільову благодійну допомогу, сума якої не включається до оподатковуваного доходу в розмірі, що не перевищує (протягом звітного податкового року сукупно) граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ (у 2014 році — 1710 грн).

Варто звернути увагу, що відповідно до норм ПКУ, неоподатковувана нецільова благодійна допомога надається:

– працівникам підприємства (без обмеження граничного розміру їх доходів);

– особам, непрацюючим на підприємстві.

У разі отримання протягом 2014 податкового року нецільової благодійної допомоги від різних благодійників (фізичних чи юридичних осіб) в сумі, що перевищує 1710 грн., платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням повної суми такої матдопомоги.

Суму перевищення обкладають ПДФО за ставками 15% чи 17% (залежно від загальної суми місячного доходу).

У формі № 1ДФ частину благодійної допомоги (у межах 1710 грн.), що не обкладається ПДФО,  відображають з ознакою доходу«169», а суму перевищення (понад 1710 грн) обкладають ПДФО та, відображають з ознакою доходу«126» — як додаткове благо.

Суми такої матеріальної допомоги не є базою для нарахування ЄСВ.

3. Допомога на лікування та медичне обслуговування

З-поміж окремих видів матдопомоги варто виділити такий вид допомоги, оскільки для неї встановлено деякі особливості.

Як і в попередньому випадку, таку матдопомогу надають, коли виникли певні обставини, що призвели до необхідності лікування та медичного обслуговування платника.

На підставі пп. 165.1.19 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти чи вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку за рахунок роботодавця.

Слід наголосити, що норми цього підпункту можуть бути застосовані роботодавцем платника податку за наявності відповідних підтвердних документів, тобто за фактом проведення дій щодо лікування та медичного обслуговування платника. При цьому, рекомендуємо платникам податку для підтвердження фактично понесених ними витрат, пов’язаних з лікуванням та медичним обслуговуванням надавати договори, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача), платіжні та розрахункові документи тощо.

Отже, допомога, надана за нормами пп. 165.1.19 ПКУ, не обкладається ПДФО та у формі №1ДФ відображається з ознакою доходу «143».

 

 

 

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.