wordpress themes.

Просмотры: 143

Декларування доходів і електронна звітність: питання громадян – відповіді фахівців

Нещодавно Богодухівською ОДПІ проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань декларування доходів громадянами за підсумками 2013 року. Подання звітності в електронному вигляді. Відповіді на актуальні питання оподаткування наддала начальник ОДПІ Тетяна Світлична. Пропонуємо їх Вашій увазі.

До якого терміну необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи у 2014 році?

Декларація подається до територіального органу Міндоходів за місцем податкової адреси платника податку, тобто за місцем реєстрації (по паспорту), або місцем переважного проживання громадянина не пізніше 30 квітня 2014 року.

Обов’язкове подання декларації про майновий стан і доходи, отримані в 2013 року, передбачено для тих громадян, які отримували доходи не від податкових агентів, та доходи, з яких протягом року податок не утримувався.

Якщо громадяни у минулому році одержували доходи виключно від податкових агентів, то обов’язок щодо подання річної декларації відсутній.

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 року №793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за №2179/24711.

У 2013 році працював в декількох місцях і, відповідно, одержував дохід від декількох податкових агентів. Чи потрібно мені подавати декларацію про доходи?

Відповідно до п.п. «є» п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України платник податку зобов’язаний подати податкову декларацію за результатами звітного року, якщо ним протягом такого року отримувались доходи від двох і більше податкових агентів і загальна сума таких доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня звітного податкового року (у 2013 році – 1147 грн.), тобто 137640 грн.

Квитанція про оплату вартості навчання дитини не збереглася. Чи можу я підтвердити факт оплати навчання довідкою з вищого навчального закладу та отримати податкову знижку?

Відповідно до п.п.166.2.1 п. 166.2 ст.166 Податкового кодексу України до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами. На жаль, довідка про надходження на рахунок навчального закладу коштів за навчання студента, не є платіжним документом. Тому для одержання податкової знижки слід пред’являти виключно зазначені в Податковому кодексі України документи, зокрема квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, копії договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця. (отримувача).

Скажіть, будь ласка, чи обов’язково декларацію про майновий стан і доходи подавати особисто?

Відповідно до п.179.5 та п.179.6 ст.179 Податкового кодексу України податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником. За неповнолітніх осіб або осіб, визнаних судом недієздатними, податкову декларацію подають їхні батьки (опікуни, піклувальники).

Бланки податкових декларацій безоплатно надаються органами доходів і зборів.

Чи зможу я розраховувати на податкову знижку за навчання, якщо моя дочка вийшла заміж, змінила прізвище і квитанції на оплату навчання оформленні на її нове прізвище?

Платник податку має право скористатися податковою знижкою на навчання непрацюючого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, за умови, що в квитанції вказано прізвище такого члена його сім’ї, наявна копія укладеного договору про навчання та платник документально підтвердив родинні стосунки (ступінь споріднення) з такою особою. При цьому, якщо член сім’ї першого ступеня споріднення після реєстрації шлюбу змінює прізвище і в квитанціях зазначено його нове прізвище, то потрібно надати ще і копію Свідоцтва про шлюб.

Чи включається до складу податкової знижки за навчання сума коштів, яка сплачена у звітному податковому році, але за семестри наступного року, якщо ці семестри складають один навчальний рік?

Відповідно до п.п.166.3.3 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року.

Таким чином, сума коштів, яка сплачена у звітному податковому році за періоди навчання наступного року, не може бути включена до податкової знижки.

Скажіть, чи можна включати до податкової знижки витрати на лікування?

Податковим кодексом України (п.п.166.3.4 п.166.3 ст.166) передбачено включення до податкової знижки суми коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування як платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення.

Однак, відповідно до пункту 1 розділу ХІХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України п.п.166.3.4 п.166.3 ст.166 набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинності закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.

Таким чином, в декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік витрати на лікування не будуть враховуватись в складі податкової знижки.

Які витрати на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла включаються до складу податкової знижки?

Відповідно до пп.166.3.8 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення свого оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року фактично здійснені ним протягом звітного року витрати, зокрема, на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.

Пільговий іпотечний житловий кредит відповідно до п.4 ст.4 Закону України від 25 грудня 2008 року №800-VI «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» – це фінансовий кредит, що надається громадянинові для будівництва або придбання доступного житла уповноваженим банком, рефінансування якого здійснюється Державною іпотечною установою або Національним банком України, чи фінансовою установою – виконавцем державної цільової програми будівництва (придбання) доступного житла.

Враховуючи те, що вартість будівництва (придбання) доступного житла лише частково оплачується власними коштами платника податку, а частково покривається за рахунок надання державної підтримки у вигляді сплати державою 30 відсотків вартості будівництва чи наданням пільгового іпотечного житлового кредиту в уповноваженому банку, то до складу податкової знижки включаються лише витрати, особисто понесені фізичною особою на будівництво (придбання) доступного житла та погашення пільгового іпотечного кредиту і відсотків за ним.

Скажіть, як подавати електронну звітність пакетом?

Пакет звітних документів – це певний перелік документів одного типу чи різних типів, що подаються суб’єктом в одному звітному періоду. Пакет повинен містити основний документ звітності та необхідні додатки до нього. Фізично пакетом документів є набір ХМL-файлів, які називаються згідно з форматом (стандартом) електронної звітності

На офіційному сайті Міністерства в розділі «Платникам податків про електронну звітність» – «Програмне забезпечення» розміщується безкоштовне програмне забезпечення з формування та подання платниками податків податкової звітності, податкових накладних та реєстру податкових накладних в електронному вигляді (ОРZ) доопрацьоване для формування пакетної звітності.

З метою надання допомоги платникам для правильного формування пакетів звітних документів та поліпшення процесу подання звітності Міністерство доходів і зборів України додатково розробило Інструкцію щодо формування пакетів звітних документів за допомогою програмного забезпечення по формуванню податкової звітності в електронному вигляді, яка знаходиться у розділі «Платникам податків про електронну звітність» – «Повідомлення платникам податків про подання електронної звітності».

У зв’язку з цим, для забезпечення успішного подання звітності в електронному вигляді, необхідно оновити версії програмного забезпечення, що використовується для формування податкової звітності, до версії, що забезпечує пакетне звітування.

 

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.